Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 10.09.2008
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Román Győző
Titlul articolului: A nacionalista mankó
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=344


Öreg a mondás: madarat tolláról, embert barátjáról. Hát ha a liberális demokratákat kellene a „barátok” után megítélni, még az EU parlamentjében ténykedő néppárti politikusok sem díjaznák a szélsőséges politikai csoportosulásokkal való nagy puszilózást. Miután Bocék összeborultak Gigi Becalival, hogy a bukaresti tanácsban együttműködjenek, a parlamentben Corneliu Vadim Tudorral ölelkeztek össze, segítve ezt, hogy a szenátusban megmaradjon az alelnöki tisztségben. Nem kell sem az Új Nemzedék Pártját, sem a Nagy-Románia Pártot külön bemutatnunk, hiszen köztudott hogy mindkettő a túlzottan nacionalista politikát tűzte zászlajára, fasisztoid eszméket vall. Becali pénzzel segíti az illegálisan működő Vasgárdát, C. V. Tudor pedig a stadionokban szervezett lágerekbe küldené a kisebbségek – főleg az erdélyi magyarság – vezetőit, valamint a demokratikus erők politikusait.

Romániában jelenleg is hamu alatt izzik a nacionalizmus parazsa. Köztudott, hogy Bocéknak sem kell messze menniük egy kis nacionalizmusért, hiszen korábban a demokratáknak, majd a liberális demokratáknak köszönhető, hogy nincs az országnak kisebbségi törvénye. Valahányszor közel volt ennek a parlamentben való elfogadása a kolozsvári városatya és társai megtorpedózták. Persze Boc egy lépést sem tesz az állam elnökének, Traian Băsescunak a jóváhagyása nélkül. Bármennyire is tagadja Băsescu, hogy semmi köze C. V. Tudor megmentéséhez, nehezen hihető el, hiszen egy kis nacionalista felhangért neki sem kell messzire mennie. És amiként mások, még ő is emlékezhet arra, hogy az elnöki bőrfotellt nem kis mértékben éppen annak köszönhette, hogy a nagyromániások reá szavaztak. Most, hogy az elnöki pártot, a liberális demokratákat, éppen Băsescu miatt, a többi politikai csoportosulás elszigetelte és – az előzetes felmérések szerint – nincs esélyük a voksok ötven százalékának megszerzésére, sőt, még egynegyede is veszélybe forog, úgy gondolták, hogy a hatalom megszerzése érdekében az ördöggel, tehát a szélsőséges pártokkal is fogózzanak. Elfelejtik, hogy nem is olyan rég C. V. Tudor az állam elnökét részegesnek, hazugnak, korruptnak titulálta, na meg olyannak, akinek rács mögött a helye. Boc számára pedig egy beszélni nem tudó, mindent elhadaró kis hülye volt, akit az apja gyerekkorában óraszíjjal vert. De elfelejtették azt is, hogy a kommunizmust elitélő parlamenti ülésen a nagyromániások vehemensen tüntettek az állam elnökének szavai ellen és az erkélyről akarták ledobni a Băsescut támogató civil szerveződések tagjait. Ja, egyelőre egy mukk sincs arról, hogy ezek a civil szerveződések és főleg vezetőik miként vélekednek a nagy összeborulásról. Csak csendben jegyezném meg, hogy ha már Ceauşescu alatt hallgattak, most tiltakozniuk kellene. Hiszen Alina Mungiu Pippidi, Gabriel Liiceanu, Horea-Roman Patapievici, meg a többi elit értelmiségi, most egy csónakban találja magát C. V. Tudorral és Gigi Becalival. Ezek rosszabbak, sőt sokkal rosszabbak Adrian Năstasénál, hiszen ha a helyzet úgy hozza, akkor egy fasiszta diktatúrát támogathatnak, amikor is az utólagos megbánás, fejre hamuszórás – ebben kiválóak – semmi eredményt nem hoz. Mármint a román társadalomnak.

Egyelőre Brüsszel szótlanul figyeli, mi történik Bukarestben. Előre megjósolható azonban, hogy a félfasiszta – vagy teljesen az – politikusokkal való puszilózásnak nem fognak tapsolni, bármivel is fogják ezt a liberális demokraták magyarázni. Főleg, ha választások után ezeknek a pártoknak a segítségével kerülnek hatalomra. A sok bánatot hozó extrém nacionalizmus nem szeretik a civilizált Európában.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.